Kenyan music maker Magix Enga explains how he easily and simply joined Illuminati without knowing
Kenyan music maker Magix Enga surprise Kenyans after admitting that his overnight achievement was an outcome of enrolling to Illuminati.


In an interview with YouTuber Presenter Ali, Enga revealed that he was inducted to Illuminati by a woman he came across at the Junction Mall in Nairobi and within a few days his life was prospering.


Kenyan music maker Magix Enga joined Illuminati. Names of celebrities in Kenya joined Illuminati


“That Illuminati thing is true and people should stop joking about it. Mimi ilinifanyikia nikiwa 23... 24 years and now I’m turning 30 years. Kuna dem alikam mzungu tukahave a meeting pale Junction Mall, tukaongea, akaniuliza maisha inanipelekaje maanake naona you are a good producer and you can also sing. Akaniambia naeza kulink na big musicians wenye wamepitia through me na wamekuwa successful." 


He revealed further saying that the first performer he was connected to was American Producer DJ Khaled.


“The first musician mwenye alinilink na yeye kwa simu hapo kwa simu ilikuwa DJ Khaled, nishawai sema nafanya project na yeye Wakenya wakanitukana sana. Alimpigia na tukaongea… akaniambia mambo inaeza kuwa sawa kwako in the next one or two months if you want na hiyo time mimi nilikuwa mtu naomba sana.

Kenyan music maker Magix Enga joined Illuminati. Names of celebrities in Kenya joined Illuminati



 “I did whatever I did lakini hakuna sacrifice ya mtu yeyote… ni damu tu, unadungwa kisu na unatolewa damu. And I bought my first car that month. Na watu waache kutake hii kitu kama joke juu hii dunia tunaishi sai vitu zimechange. Don’t joke with something like illuminati… Nikanunua gari yangu ya pili, ya tatu but ikafika level pesa iko freshi kabisa.


Enga also remarked that when things began coming to be too good, thats when he found himself going back to his old ways of being a prayerful person.


“Nikaanza kuomba na nikafanya accident pale Thika Road, and from that day since kupata accident vitu hazijakuwa poa. Nikizidi kuomba kitu moja inaenda, ingine inaenda ivo ivo," the producer added. 


The music producer recited that he has found redemption through Christ but everything he had amassed through Illuminati is taken off.


“So sai na fight na maombi… Na kuna wasanii wengi sana Wakenya pia wamefanya kile mimi nilifanya.

Post a Comment

What is your say on this

Previous Post Next Post